Axel Johnsons väg

Se karta

Axel Johnson (1844 -1910) var en handlingskraftig entreprenör med klar blick för nya affärsmöjligheter i industrialismens barndom. Axel var far till den legendariske Axel Ax:son Johnsson och var farfarsfar till Antonia Ax:son Johnsson.

Axel Johnson flyttade som tonåring från Jönköping till Stockholm på 1860-talet. Han fick anställning som bokhållare i W. Ullberg & Co:s sidenkramhandel vid Mynttorget. På kvällstid sig lärde sig Axel engelsk och tysk affärskorrespondens, vilket kom väl till pass då han 1869 började bedriva affärer. Högkonjunkturen i början av 1870-talet lade grunden till Axels egna rörelsekapital. Han startade 1873 en egen agentur- och kommissionsaffär, firma A. Johnson & Co.

Firman importerade kol från England och Tyskland. Den svenska järnhanteringen och verkstadsindustrin var en snabbt växande marknad för kol och koks. Till de största kunderna hörde Stora Kopparberg  och Horndals Jernverk. Så småningom skulle Axels framgångsrika affärer på Bergslagen leda till förvärvet av Avesta Jernverk. Axel insåg behovet av moderna och mer effektiva transporter.1890 startar Axel bolaget Rederi AB Nordstjernan. Till att börja med var det malmfrakt från hamnarna Luleå och Narvik som var basen för rederirörelsen. 1904 startade Axel La Plata-linjen, Sveriges första reguljära linjetrafik på Sydamerika.

Under 1880-talet skaffade sig Axel Johnson en position inom Stockholms affärsliv. Han erhöll burskap som grosshandlare 1880. Några år senare,1887, deltog han i bildandet av Exportföreningen. Vi minns Axel Johnson som en av Sveriges mest framgångsrika industrimän.

Tillbaka


Uppdaterad: 2004-10-11
Redaktör: maria.djurskog@danderyd.se

Danderyds kommun
Djursholms slott, Box 66, 182 05 Djursholm
Telefon: 08-568 910 00, fax: 08-568 910 19
Organisationsnummer: 212000-0126
Besöksadress: Djursholm slott, Banérvägen 6
Ansvarig utgivare: Jan-Erik Alenbrand