Problem med sophämtning i delar av Enebyberg

2015-01-16 11:00

Kommunens entreprenör Sita har inte kunnat hämta avfall på Anisgränd, Kantarellgränd, Smultrongränd, Hjortrongränd, Kummingränd samt Senapsgränd fredag 16 januari på grund av att vägarna inte varit snöröjda och sandade.

Vi ber att fastighetsägare, som har fått utebliven sophämtning i området, tar kontakt med den vägförening alternativt samfällighet som ansvarar för snöröjning och halkbekämpning på dessa privata vägar. På måndag vecka 4 gör Sita ett nytt försök med att hämta avfall i området. För att sophämtning ska kunna utföras behöver vägarna vara snöröjda samt halkbekämpade (sandade) senast kl 07.00 på måndag 19 januari. I annat fall kan kommunen komma att anvisa fastighetsägare att ställa fram sina avfallsbehållare på tillfälliga uppsamlingsplatser som är framkomlig för sopbil och renhållningspersonal.

Stäng

Kontakta informationsansvarig

Rubrik: Problem med sophämtning i delar av Enebyberg

Fält markerade med (*) är obligatoriska och måste fyllas i.