Till innehållet
Översätt

No translation right now

We are experiencing some technical problems with the Google translate functionality at the moment and are investigating.

Kontakta Kulturskolan

Om du har frågor som rör innehållet i undervisningen eller själva ämnet i sig vänder du dig direkt till aktuell lärare. Du hittar kontaktinformation nedan.

Om du har frågor kring fakturor, kurskatalogen, StudyAlongkonto m ed mera kontakta i första hand av skoladministrationen. Skicka en e-post så återkopplar vi inom kort! kulturskolan@danderyd.se 

Ibland kan det vara svårt för lärarna att besvara samtal och e-post direkt, då de är upptagna med att undervisa - skicka gärna ett sms så återkommer de så snart som möjligt!

Mats Apel
mats.apel@danderyd.se
073-662 04 00
(slagverk, orkester)
Kajsa Apel
kajsa.apel@danderyd.se
073-662 04 05
(flöjtverkstad, flöjt, keyboard, orkester)
Ismahni Björkdotter 
ismahni.bjorkman@danderyd.se
073-662 04 01
(anpassad kurs/särskilda behov, harpa, musik&skapande)

Lars Gonzales Carlson lars.gonzalezcarlson@danderyd.se
073-4611882
(teater, dans)

Maria Uddunge 
maria.uddunge@danderyd.se
073-662 04 13
(sång, flöjtverkstad, flöjt, orkester)

Sie Elming
sie.elming@danderyd.se
08-568 910 54 
(Kulturskolechef, skoladministration)

Staffan Findin 
staffan.findin@danderyd.se
073-662 04 04 
(brassverkstad, trumpet, trombon, tuba, valthorn)
Anders Fredljung
anders.fredljung@danderyd.se
073-078 33 01 
(violin/viola, stråkverkstad, orkester)
Anders Färdal 
anders.fardal@danderyd.se
073-078 33 03
(gitarr, elgitarr)

Cecilia Kivling
cecilia.kivling@danderyd.se
070-087 04 44

(keyboard, kulturverkstad, barnrytmik)

Magnus Hedenborg
magnus.hedenborg@danderyd.se
073-8070095
(brassverkstad, trumpet, trombon, tuba, valthorn, orkester)
Lina Söderholtz Florén

lina.soderholtzfloren@danderyd.se 073-662 04 12
(fiol, stråkverkstad, orkester)

David Lennartsson
david.lennartsson@danderyd.se
073-6620402
(bitr Kulturskolechef, skoladministration)
Daniel Gahrton
daniel.gahrton@danderyd.se
073-078 33 04 
(saxofon, klarinett, blåsverkstad, kompgrupp, orkester)

Dennis Langkjaer
dennis.langkjaer@danderyd.se
073 662 04 06
(gitarr, elgitarr, elbas, pop/rockskola)

Emilie Aperia
Emilie.Aperia@danderyd.se
073-6620411
(konst Danderydsgården)

Cornelia Olofson

cornelia.olofson@danderyd.se
(Showkör, Popband, Sång)
070-6252355

Karin Hansson Lasses
karin.hanssonlasses@danderyd.se
073-078 33 02
(kontrabas, stråkverkstad, fiol, kulturverkstad, orkester)

Malin Widefjäll

malin.widefjall@danderyd.se
073-662 04 03
(suzukifiol, fiol, stråkverkstad, orkester)

Helena Mannermo Spering
helena.spering@danderyd.se
073-662 00 72
(sång, kör, Young Voices)

Anders Modig 

anders.modig@danderyd.se
(cello, celloverkstad, orkester)
0707-701107

Hervor Schweiedbach
hervor.schweidenbach@danderyd.se

(Små röster, Young Voices, Kontrabas, orkester)
076-3929386



StudyAlong support

support@studyalong.se




Allmänna frågor,
kurskatalogen, fakturor.

kulturskolan@danderyd.se 
Vi har ingen bemannad reception, så maila oss så återkommer vi snarast!