Översätt

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation

Kontakt

Om du har frågor som rör innehållet i undervisningen eller själva ämnet i sig vänder du dig direkt till aktuell lärare. Du hittar kontaktinformation nedan.

Om du har frågor kring fakturor, kurskatalogen, StudyAlongkonto med mera kontakta i första hand av skoladministrationen. Skicka en e-post eller ring 08-568 910 96.

kulturskolan@danderyd.se 

Ibland kan det vara svårt för lärarna att besvara samtal och e-post direkt, då de är upptagna med att undervisa - skicka gärna ett sms så återkommer de så snart som möjligt!

Mats Apel
mats.apel@danderyd.se
073-662 04 00
(slagverk)
Kajsa Apel
kajsa.apel@danderyd.se
073-662 04 05
(flöjtlek, flöjt, keyboard)
Ismahni Björkman (f-ledig HT19)
ismahni.bjorkman@danderyd.se
073-662 04 01
(harpa, musik för barn/unga med särskilda behov)

Lars Gonzales Carlson lars.gonzalezcarlson@danderyd.se
073-4611882
(teater/musikal, barndans, balett)

Pauline Burke Clason
pauline.burkeclason@danderyd.se 
073-0244698

(vikarie för Ismahni Björkman, Harpa)

Sie Elming
sie.elming@danderyd.se
08-568 910 54 
(tf Kulturskolechef, skoladministration)

Staffan Findin (f-ledig HT19)
staffan.findin@danderyd.se
073-662 04 04 
(brasslek, trumpet, trombon, tuba, valthorn)
Anders Fredljung
anders.fredljung@danderyd.se
073-078 33 01 
(violin/viola, stråklek, orkester)
Anders Färdal 
anders.fardal@danderyd.se
073-078 33 03
(gitarr)

Jessika Grape
jessika.grape@danderyd.se

070-087 04 44
(keyboard Danderydsgården, sång)

Magnus Hedenborg
magnus.hedenborg@danderyd.se

073-8070095
(konstnärlig/pedagogisk ledare, orkesteransvarig)
 
Olle Hedström Berg
Olle.HedstromBerg@danderyd.se
073-6620402
(vik för Magnus Hedenborg, brasslek, trumpet, trombon, tuba, valthorn)
Tobias Hellman
tobias.hellman@danderyd.se
073-078 33 04 
(saxofon, klarinett, blåslek, kompgrupp)

Dennis Langkjaer
dennis.langkjaer@danderyd.se
073 662 04 06
(gitarr, elgitarr, elbas, rockskola)

Eva Lehmann
eva.lehmann@danderyd.se
073-931 97 29
(bild/form)

Johanna Niederbacher
johanna.niederbacher@danderyd.se

073-662 04 11
(cello)

Hervor Schweidenbach
hervor.schweidenbach@danderyd.se
073-078 33 02
(kontrabas, musik/rytmik, orkester, stråkverkstad, fiol)

Simon Skogh
simon.skogh@danderyd.se

073-662 04 04
(vikarie för Staffan Findin, brasslek, trumpet, trombon, tuba, valthorn)

Helena Mannermo Spering
helena.spering@danderyd.se
073-662 00 72
(sång, Kulkören, Young Voices)

Jan Stenborg
jan.stenborg@danderyd.se

073-3948053
(vik för Ismahni Björkman, barn/ unga i behov av särskilt stöd) 

Miriam Klein Strandberg
miriam.kleinstrandberg@danderyd.se

070-7770332
(vikarie för Ismahni Björkman, Harpa)
Elisabeth Tegfalk
elisabeth.tegfalk@danderyd.se
073-662 04 12
(violin, musik/rytmik)
Maria Uddunge
maria.uddunge@danderyd.se
073-662 04 13
(flöjt, sång, Vocal chords, musikal, orkester, blåsverkstad)

Malin Widefjäll

malin.widefjall@danderyd.se
073-662 04 03
(suzukifiol, fiol)

Tjänstlediga lärare:

  • Kenny Sävström
  • Martina Jordan

Allmänna frågor, kurskatalogen, fakturor.

kulturskolan@danderyd.se
08-568 910 96

StudyAlong support
08-70 00 055

Mån-fre, 8-17.