Till innehållet
Översätt

Choose language in the dropdown below:

Kontakta Vasaskolan

 

Sjukanmälan av elever 

Sker först och främst via Vklass eller länken nedan.
Sjukanmälan

Här hittar du kontaktpersoner till skolledning och övrig personal

Skolledning

Rektor

Mikael Valdorson
Mottagning efter överenskommelse per telefon

Telefonnummer: 08-568 914 72, 0730-78 34 13

E-post:  Mikael.Valdorson@danderyd.se

Expedition

Skolintendent

Linda Sturm
Telefonnummer: 08-568 915 50

E-post:  Linda.Sturm@danderyd.se 

Elevhälsa

Skolsköterska 

Thérèse Huss Wettin
Telefonnummer: 08-568 914 74
E-post:  Therese.HussWettin@danderyd.se

Skolläkare 

Maria Bergström
E-post:  Maria.Bergstrom@danderyd.se

Skolkurator  

Frida Gabrielsson Nelson
Telefonnummer: 08-568 914 75 
(tillgänglig måndag och onsdag 08.30-17.00)
E-post: Frida.GabrielssonNelson@danderyd.se


Fritidshem

Villekulla 

Telefonnummer: 08-568 914 83 eller 08-568 914 92
Öppettider 07.15-17.15 

Resursklasserna

Telefonnummer: 08-568 914 87 
Öppettider 07.45-16.30

Övrig personal

Köksmästare 

Caroline Larsson
Telefonnummer: 08-568 914 78, 0736-62 00 80
E-post: Caroline.Larsson@danderyd.se
Skolbibliotekarie
Sofia Hammargren
E-post: Sofia.Hammargren@danderyd.se
Kontakt resursklasser
Camilla Carlsten
Sofia Hammargren
Mikael Valdorson (rektor)
Telefonnummer: 08-568 914 87

E-post:
Camilla.Carlsten@danderyd.se
Sofia.Hammargren@danderyd.se
Mikael.Valdorson@danderyd.se


Personalens e-postadresser är uppbyggda enligt följande:
fornamn.efternamn@danderyd.se. Med reservation för vissa undantag.

Som vårdnadshavare hittar du även e-post till undervisande personal på Vklass.

Besöksadress

Vasaskolan, Vendevägen 30, 182 62 Djursholm

Postadress

Vasaskolan, Box 124, 182 05 Djursholm

Externa kontakter

Föräldraföreningen VaFF

E-post:  styrelsen@vaff.se

Instagram

vasadjursholm