Restaurang i Kevinge trygghetsboende och biståndsbedömda matlådor

Här kan du läsa uppdaterad information angående upphandling av ny leverantör för restaurangen i Kevinge trygghetsboende och för biståndsbedömda matlådor.

Bakgrund

19 mars 2025 beslutade Socialnämnden att säga upp avtalet med Firma Jens Rossander som driver restaurangen i Kevinge trygghetsboende och sköter tillagning av biståndsbedömda matlådor.

Frågor

Varför sägs avtalet upp?

Avtalet med nuvarande leverantör är gammalt och det går inte att ställa krav enligt kommunens nya måltidspolicy. Den innebär att det ska ställas särskilda krav på bland annat kompetens och miljöhänsyn. 

Vad är kommunens måltidspolicy?

Måltidspolicyn från 2024 anger att måltider i kommunens verksamheter ska vara god, säker, integrerad, miljösmart, näringsriktig och trivsam. Alla delar är lika viktiga för att skapa matglädje och bidra till hållbar utveckling.

När finns ett nytt avtal med en leverantör?

En ny upphandling påbörjas så snarast. Ett nytt avtal med en leverantör bör vara på plats vid årsskiftet 2025/2026.

Vad händer med restaurangen och matlådorna tills dess?

Restaurangen är öppen och leverans av matlådor fortsätter som vanligt fram till att en ny leverantör tar över.

Informationsblad till boende i Kevinge trygghetsboende

Infoblad 20250319

Uppdaterad: 2025-03-20