Kalendarium och nyheter
Här samlar vi aktuell information till dig som är företagare i Danderyd eller intresserad av det lokala näringslivet. Få koll på företagsträffar, utbildningar och nyheter.
"Politikerhearing" inför valet
Dag: 25 augusti 2026
Tid: 08.00-09.30
Plats: VV Office Hub, Vendevägen 89, Danderyd
Arrangör: Företagarna
Inför valet i september får du chansen att lyssna och ställa frågor till representanterna för de sju partier som återfinns i Danderyds kommunfullmäktige.
Gruppledarna för respektive parti har bjudits in: Christian Hoas (M), Siv Sahlström (C), Annika Linde (L), Jenny Åkervall (S), Sara Degrér (KD), Deniz Norgren (SD) och Gun-Britt Lindström (MP).
Lars Wiigh, ordförande Företagarna Danderyd, modererar.
Både medlemmar och icke medlemmar är välkomna Kaffe och frukost ingår. Välkomna!
En inspirerande frukost med Birgitta Thörn – grundare av Itrim
Dag: 3 september 2026
Tid: 07.30-09.00
Plats: Djursholms slott
Arrangör: Danderyds kommun
Kom och lyssna på Birgitta Thörn, som var med och skapade Itrim, och ta del av hennes inspirerande berättelse om hur hon lyckats få sitt bolag att växa. Hon bjuder på viktiga lärdomar för alla företag som tänker på tillväxt och skalbarhet.
Frukostträff med Nätverqet
Dag: 4 september 2026
Tid: 08.00-11.00
Plats: Bistro La Choupette, Svärdvägen 23, Danderyd
Arrangör: Nätverqet
Nätverqet riktar sig till kvinnliga egenföretagare, verksamma eller bosatta i Danderyds kommun, som träffas varje månad. Alla betalar sin egen frukost.
Kom igång med AI
Dag: 9 september 2026 (sista anmälningsdag 2 sep)
Tid: 09.00-12.30
Plats: Almi , Västra Järnvägsgatan 3
Arrangör: Almi
AI kan användas för att frigöra tid, minska stress och stärka konkurrenskraften. Men var ska man prioritera att lägga sina insatser?
Almis AI-workshop hjälper små och medelstora företag att snabbt och konkret komma i gång med AI.
Finansiera hållbar tillväxt: Så hittar du kapital till nästa steg
Dag: 30 september 2026 (sista anmälningsdag 29 sep)
Tid: 09.00-10.00
Plats: Almi , Västra Järnvägsgatan 3
Arrangör: Almi
Hur finansierar man en satsning som både driver affär och bidrar till en mer hållbar utveckling?
Under Stockholm Impact Days bjuder vi in till ett seminarium för dig som står inför nästa steg i ditt företag, oavsett om det handlar om en hållbar investering, utveckling av en ny produkt eller en omställning i verksamheten.
Frukostträff med Nätverqet
Dag: 2 oktober 2026
Tid: 08.00-11.00
Plats: Bistro La Choupette, Svärdvägen 23, Danderyd
Arrangör: Nätverqet
Nätverqet riktar sig till kvinnliga egenföretagare, verksamma eller bosatta i Danderyds kommun, som träffas varje månad. Alla betalar sin egen frukost.
Den Stora Nätverksdagen Capital of Life - med fokus på vård, forskning, innovation och investeringar
Dag: 22 oktober 2026
Tid: 13.30-16.30
Plats: Vendevägen 89
Arrangör: Danderyds kommun
Danderyds kommun har tagit ett viktigt steg in i ett nytt regionalt samarbete med ambitionen att stärka mötesplatser för forskning, innovation och entreprenörskap. Målet är att förbättra hälsa och livskvalitet.
Nu vill vi bjuda in aktörerna inom klustret och vårt lokala näringsliv till en fullspäckad eftermiddag med spännande talare inom akademi, vård och näringsliv. Även panelsamtal och startup-företag som pitchar idéer.
Ni kommer att få en inblick i allt spännande som händer inom ramen för klustersamarbetet, och hur ett välfungerande innovationsekosystem fungerar. Vi hoppas stärka positiva synergier och samarbeten.
Danderyds sjukhus är kommunens största arbetsgivare och ett av Sveriges ledande akutsjukhus, med framgångsrik forskning inom våra stora folksjukdomar. Ni kommer att få lyssna till hur de nu tar de nästa steg genom etableringen av Danderyd Science Park – en ny nod i det dynamiska Stockholm–Uppsala–klustret.
Tipsa oss om fler företagsträffar!
Har du frågor om kalendariet eller vill komma i kontakt med näringslivsavdelningen för att tipsa om andra företagsevent hör av dig till:
Anna Wallin, näringslivschef, Danderyds kommun