Nyheter
Stocksundsgården gör kunskapslyft för starkare seniorer och förebygger undernäring
4 juni 2024 kl. 11.44
Stocksundsgårdens vård- och omsorgsboende har nyss fått ÄTUP:s certifiering, då minst 80% av personalen genomfört en utbildning om näringslära, kost och hälsa med inriktning på äldre.
Läs mer
Byggs nytt vård- och omsorgsboende i Danderyd
29 maj 2024 kl. 13.21
I dag togs det första symboliska spadtaget för det nya vård- och omsorgsboendet Villa Brage i Djursholm. Boendets 60 platser blir ett viktigt tillskott eftersom antalet äldre i Danderyd väntas öka.
Läs mer
Byggstart för vård- och omsorgsboendet i Djursholm
12 april 2024 kl. 09.30
Kommunens strävan är att invånare ska kunna bo kvar i hemkommunen även på äldre dagar, men det har saknats tillräckligt med omsorgsplatser inom Danderyds gränser. Därför byggs nu kommunens första korttidsboende och ytterligare ett vård- och omsorgsboende i Djursholm.
Läs mer
Nytt korttidsboende ska drivas av kommunen
26 mars 2024 kl. 14.42
Socialnämnden har beslutat att det korttidsboende som kommunen bygger i Djursholm ska drivas i kommunal regi.
Läs mer