Fler modulhus doneras till Ukraina

I juni 2024 donerade Danderyds kommun 56 bostadsmoduler från Rinkebyvägen till Ukraina i samverkan med Myndigheten för Samhällsskydd och beredskap som då ansvarade för att koordinera transporten. Nu står det klart att även modulhusen på Enmans väg i Enebyberg kommer att skickas till Ukraina som ett fortsatt stöd till landet.

Johanna Hornberger (M) och Robert Nibelius (M) framför modulhusen på Enmans väg inpackade och klara för leverans till Ukraina. 

25 bostadsmoduler blir gåva från Danderyd

Beslutet att donera 25 bostadsmoduler på Enmans väg till Ukraina fattades i Kommunfullmäktige i oktober 2024 varpå tekniska nämnden i juni 2025 beslutade om hur verkställandet av donationen ska genomföras.

Jag blir bestört när jag läser om den fortsatta situationen för folket i Ukraina. Till exempel attackerades en skola nyss i vår vänort Chuhuiev. Samtidigt som mina tankar är hos de drabbade tror jag många av oss funderar på hur man kan hjälpa till. Att kommunen nu, för andra gången skänker bostäder känns som en självklarhet och jag hoppas invånarna och medmänniskorna i Danderyds håller med mig i detta, säger Johanna Hornberger (M), kommunstyrelsens ordförande.

Ukrainska myndigheter har genom EU-kommissionen accepterat Danderyds kommuns donationserbjudande och bostäderna monteras därför ner och lyfts med kran till lastbilar för vidare transport till Ukraina. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap stöttar arbetet med transporten.

Robert Nibelius är ordförande i tekniska nämnden och han har fått i uppdrag att ingå de avtal som krävs för att kunna genomföra donationen och transporten.

Det är en mycket viktig stödinsats som vi nu genomför för andra gången. Vi har lärt oss mycket från den tidigare donationen och kunnat dra nytta av de erfarenheter vi fick då. Vi har nu som då haft ett nära samarbete med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Vår förhoppning är att husen kommer vara till stor nytta på den plats i Ukraina där de kommer att ställas upp, säger Robert Nibelius (M), ordförande i tekniska nämnden.

Vad händer med marken där husen stått?

Bostäderna på Enmans väg har ett tidsbegränsat bygglov som snart löper ut och det finns inte längre något behov av dessa tillfälliga boenden inom kommunens bostadsförsörjning. Tvärtom finns det en ekonomisk belastning i form av drift- och kapitalkostnader varpå donationen blir gynnsam även för Danderyds kommun. De fem tomter där modulbostäderna varit uppförda kommer på sikt att säljas på öppna marknaden. Fastigheterna är planlagda för friliggande småhus i ett våningsplan.