Förslag på ny detaljplan för Danderyds sjukhus 

Ett förslag till ny detaljplan för Danderyds sjukhus har tagits fram och planen ställs nu ut på samråd. Mellan den 30 april och 11 juni 2025 finns det möjlighet att lämna synpunkter på förslaget. 

Denna skiss visar utifrån förslaget om ny detaljplan en möjlig utveckling av sjukhusområdet. I dagsläget finns inga politiska beslut om vilka byggnader som kommer att byggas, när det kommer att ske eller hur byggnaderna kommer att se ut.

Danderyds sjukhus behöver byggas ut för att tillgodose Regionens behov av sjukvård. Planförslaget innebär en utveckling av fastigheterna Sjukhuset 5 och 6.  

Välkommen på öppet hus

Du som är intresserad av att veta mer är välkommen på öppet hus den 13 maj kl.16:30-19 på Entrétorget i Mörby centrum, entré sker genom kommunens lokaler på plan 5.

Så lämnar du synpunkter på planförslaget

Under samrådstiden, som pågår mellan 30 april och 11 juni 2025, går det att ta del av planförslaget antingen hos kommunens kontaktcenter på plan 5 i Mörby centrum eller genom att läsa planhandlingarna digitalt via kommunens hemsida på www.danderyd.se/danderydssjukhus 

Om du har synpunkter på planförslaget behöver dessa ha kommit in till miljö- och stadsbyggnadsnämnden senast den 11 juni 2025. Uppge namn och adress alternativt fastighetsbeteckning om du är närboende och önskar återkoppling på inkomna synpunkter. Observera att alla inkomna synpunkter registreras och blir offentliga handlingar. 

E-post: plan@danderyd.se  
Adress: Miljö- och stadsbyggnadsnämnden, Box 66, 182 05 Djursholm  

Vad händer sedan?

När samrådstiden är slut sammanställs inkomna yttranden och eventuella justeringar av planförslaget görs. Längre fram i planprocessen kommer det finnas ett ytterligare tillfälle att lämna synpunkter på planförslaget innan detaljplanen kan tas upp för beslut och antas.

Frågor?

Om du har frågor går det bra att skicka e-post direkt till planavdelningen till plan@danderyd.se  

Läs mer om planprocessen:

Förslag på ny detaljplan för Danderyds sjukhus