Planerad ombyggnad av Stocksundsskolan
Kommunen planerar att renovera och bygga om Stocksundsskolan. Bygglovet för de tillfälliga paviljongerna löper ut och behöver ersättas av en permanent lösning.

Tidigt i planeringen
Kommunstyrelsen fattade vid sitt sammanträde den 9 juni 2025 beslut om att planeringen för att bygga om och renovera Stocksundsskolan ska fortgå. Stockssundsskolans lokaler behöver anpassas till morgondagens krav på skolmiljö och undervisning. Skolans paviljonger som finns inom skolområdet har ett tillfälligt bygglov som löper ut hösten 2027. Dessa behöver ersättas med permanenta lokaler.
En ny detaljplan ska tas fram
Kommunstyrelsen kommer längre fram att ta ställning till behovet av en ny byggnad med ytterligare upp till sex hemklassrum. Detta för att renoveringen av den befintliga skolbyggnaden ska kunna genomföras snabbare.
Kommunen har genomfört en kompletterande förstudie för att utreda förändrade förutsättningarna för ny- och ombyggnation och andra genomförandefrågor för projektet. För att uppföra en ny skolbyggnad krävs en ny detaljplan för området.
Handlingar inför kommunstyrelsen 2025-06-09
Granskning av det omarbetade förslaget till detaljplan väntas kunna ske tidigast under 2026. Då får närboende och allmänhet möjlighet att granska och lämna synpunkter. En ny detaljplan bedöms kunna antas tidigast 2027.
Läs mer om detaljplaneprocessen för Stocksundsskolan
Bakgrund
Byggnadsnämnden fick den 14 januari 2013 i uppdrag av kommunstyrelsen att ta fram ett förslag till detaljplan för Stocksundsskolan. Det planförslag som tidigare varit ute på samråd ska omarbetas inför granskningsskedet för att väga in synpunkter men även nytt faktaunderlag.
De senaste åren har antalet barn och elever i Danderyd minskat vilket har orsakat ett överskott av skolplatser i hela kommunen. Kommunstyrelsen beslutade i november 2024 att revidera tidigare planeringsinriktning från januari 2021 gällande de kommunala grundskolorna i Stocksund. För att långsiktigt ha en ekonomi i balans behöver den totala mängden planerade lokaler harmoniera med det förväntade antalet elever.
Vad ska hända med Stocksundsskolan?
Stocksundskolan står inför en omfattande renovering. I dagsläget används paviljongerna som tillfälliga undervisningslokaler, men deras bygglov löper ut 2027. De behöver därför ersättas med permanenta lokaler. Under tiden renoveringen pågår planeras skolans verksamhet att tillfälligt flytta till andra lokaler för att säkerställa en trygg och fungerande skolmiljö för elever och personal.
När kommer renoveringen av Stocksundsskolan påbörjas?
Renoveringen av Stocksundsskolan beräknas starta till höstterminen 2026. Det betyder att skolan behöver vara tömd till dess. Detta förväntas kunna genomföras under sommarlovet.
Finns det planera på att bygga ut Stocksundsskolan?
Kommunstyrelsen beslutade den 9 juni 2025 att dela upp byggprojektet i två deletapper. Detta för att renoveringen av Stocksundsskolans befintliga byggnad ska kunna genomföras snabbare. Specialsalar som i dag finns i paviljongerna bedöms rymmas inom befintlig byggnad efter ombyggnaden.
Kommunstyrelsen kommer längre fram att ta ställning till behovet av en ny byggnad med ytterligare upp till sex hemklassrum. För att uppföra en ny skolbyggnad krävs en ändrad detaljplan, som beräknas kunna antas tidigast 2027.
Förslaget är att en ny skolbyggnad lokaliseras söder om befintlig huvudbyggnad utmed Skolgårdsvägen. Bedömningen i nuläget är att en sådan byggnation kan genomföras utan evakuering av skolverksamheten.
Vad händer med verksamheten, elever och personal under renoveringen?
Kommunens berörda förvaltningar har haft dialog för att skapa så bra förutsättningar för skolverksamheten som möjligt under byggtiden och kommit fram till att en tillfällig flytt är bästa lösningen.
De renoveringsarbeten och anpassningar som behöver genomföras på Stocksundsskolan är omfattande. Detta innebär att varken klassrum eller skolgård kommer att kunna användas under byggtiden. Därtill kommer tung byggtrafik att förekomma i direkt anslutning till skolan, vilket ytterligare påverkar möjligheterna till verksamhet på plats.
Stocksundsskolans verksamhet, elever och personal, kommer därför tillfälligt flyttas till andra skollokaler i Danderyd under minst två läsår.
Först när renoveringen är klar kommer verksamheten att kunna flytta in i Stocksundsskolans nya och mer ändamålsenliga lokaler. Renoveringen beräknas ta minst två läsår, det vill säga att den nya Stocksundsskolan kan öppna för elever tidigast till hösten 2028.
Var kommer eleverna att gå i skolan så länge?
Kommunens plan är att eleverna i de lägre årskurserna ska gå i Långängsskolan och eleverna i de högre årskurserna i Vasaskolan. På både Vasaskolan och Långängsskolan finns det lokaler och klassrum som är lediga och som kan användas under tiden renoveringen av Stocksundsskolan pågår. Vissa anpassningar kommer dock behöva göras i lokalerna och tillfälliga lokaler i form av paviljonger kan komma att behöva sättas upp.
Frågor?
Har du frågor om projektet kan du ställa dem till oss via kommunens kontaktcenter:
Här kan du läsa mer om Stocksundsskolan: