Danderydselever till final i stor skolhackathontävling
Under hösten har elever i årskurs 4-6 runt om i Sverige skissat och byggt fysiska prototyper av samhällen. Dessa har de sedan återskapat digitalt i Minecraft Education. Fem elever från klass 5B på Ekebyskolan har byggt upp ett fantastiskt samhälle, som nu har tagit dem hela vägen till final.
Elin, Hedvig, Olga, Fanny och Lykke i klass 5B på Ekebyskolan har planerat och byggt ett samhälle av bland annat papper, kartong, kork och piprensare. Detta har de sedan återskapat digitalt. Här finns det mesta som ett samhälle kan behöva, så som en skola, ett kommunhus, ett bageri, ett köpcentrum, en stor pool, ett sjukhus och även en helikopterplatta!
– Vi har jobbat smart och tänkt ut vad vi skulle göra i förväg. Vi kom på många smarta och trygga delar tillsammans, säger Elin, en av eleverna i finalistgruppen.
– Det som var bra var att vi samarbetar bra och att alla fick tycka till om hur de ville ha det. Ibland blev det tjafsigt, men då röstade vi om hur det skulle bli, berättar Hedvig.
– Utmaningar har varit att planera ordentligt så att man inte bygger för snabbt och slarvigt, förklarar Olga.
Och se så fint det blivit! Nu är eleverna glada, stolta och taggade på att få presentera sitt arbete på en scen inför en jury, som även får ställa frågor. Den 19 januari är det dags. Vi håller alla tummar och hejar på er!

Duktiga samhällsbyggare, från vänster Elin, Fanny, Olga och Hedvig från Ekebyskolan. (Lykke var sjuk när bilden togs.)