Beslut om att renovera Stocksundsskolan

Kommunen planerar att renovera och bygga om Stocksundsskolan med start hösten 2026. Under byggtiden kommer elever och personal tillfälligt att flyttas till Långängsskolan och Vasaskolan.

Kommunstyrelsen (ks) fattade vid sitt sammanträde den 9 juni 2025 beslut om att planeringen för att bygga om och renovera Stocksundsskolan ska fortgå. Stockssundsskolans lokaler behöver anpassas för att möta morgondagens krav på skolmiljö och undervisning. Skolans paviljonger har dessutom ett tillfälligt bygglov som löper ut hösten 2027. Specialsalar som i dag finns i paviljongerna bedöms efter ombyggnaden att kunna rymmas inom befintlig byggnad.

Verksamheten flyttar tillfälligt ut

För att skapa så bra förutsättningar för skolverksamheten som möjligt under ombyggnaden är den bästa lösningen en tillfällig flytt av elever och personal under minst två läsår. Bland annat för att det under byggtiden kommer att köra in tunga transporter och byggfordon på skolområdet. Nya Stocksundsskolan väntas stå klar tidigast till hösten 2028.

Kommunen planerar att tillfälligt flytta eleverna i de lägre årskurserna till Långängsskolan och eleverna i de högre årskurserna till Vasaskolan. På dessa skolor finns lediga klassrum och lokaler som efter vissa anpassningar kommer att fungera bra.

Ny detaljplan krävs för ny byggnad

Kommunstyrelsen kommer längre fram att ta ställning till behovet av en ny byggnad med ytterligare upp till sex hemklassrum. Detta för att renoveringen av den befintliga skolbyggnaden ska kunna genomföras snabbare.  

För att uppföra en ny skolbyggnad krävs en ny detaljplan för området. Granskning av det omarbetade förslaget till detaljplan väntas kunna ske tidigast under 2026. Då får närboende och allmänhet möjlighet att lämna synpunkter. En ny detaljplan bedöms kunna antas tidigast 2027.

Läs mer:

Planerad ombyggnad av Stocksundsskolan

Pågående arbete med ny detaljplan för Stocksundsskolan