Välkomstcenter i Danderyd
Välkomstcenter i Danderyd erbjuder bland annat introduktion till kommunen, hjälp med myndighetskontakter och vårdgivare, språkträning och information om aktuella aktiviteter.
Kommunens välkomstcenter för nyanlända är stängt tillsvidare med anledning av covid-19. För att få stöd på olika språk ring eller skicka sms till 0700 870 459 mellan kl. 10:00 och 12:00.
Ring till oss
Om du behöver hjälp med något hänvisar vi dig att ringa 0700 870 459 där du kan prata svenska, engelska, arabiska eller tigrinja.
Vi kommer att försöka hjälpa dig via telefonen. Om det behövs kommer du att bokas på en tid på socialkontoret. Du ska inte gå till socialkontoret utan först ringa numret här ovan.
Tolk
Om du behöver tolk på annat språk än arabiska eller tigrinja ringer du numret ovan och säger vilket språk du behöver tolk på så kommer du att bokas på en tid.
Tänk också på att inte komma till socialkontoret om du känner dig sjuk och har:
- torrhosta
- feber
- andningsbesvär
Kommunen kan fatta nya beslut om öppettider och annat. Ring numret ovan om du har några frågor. Varmt välkommen att ringa oss mellan kl 10.00 och 12.00 varje dag.
Hitta till oss
Välkomstcenter i Danderyd finns i Mörby Centrum på våning 5, hiss 15.
Öppettider
Endast telefontider eller bokade besök i nuläget. Ring eller skicka sms till 0700 870 459 mellan kl. 10:00 och 12:00 om du behöver hjälp.
Mer information
Broschyr välkomstcenter på olika språk
En utsträckt hand - Tips för dig som är ny i Sverige
Länsstyrelserna - Samhällsinformation för nyanlända
Kontakt
Har du frågor, kontakta kommunens integrationsutvecklare för civilsamhälle, Camilla Jansson: 08-568 919 83 eller mejl: